ISOFRUIT

arrow-down

Poradňa

Rok bežca – Jiří Hess

Představujeme ambasádora ISOFRUIT – Jiřího Hessa, aktívneho športovca, úspešného bežca.

Motto: „Keď sa zdá, že už omdlieš, nohy ťa nepočúvajú, tvoje pľúca nemôžu dýchať a oči nič nevidia, zistíš, že to je až ten nádherný pocit.“

Akým športom sa venujete?

Aktuálne sa venujem už naozaj iba behu. Predtým som hral aj futbal (od 6–30 rokov), ale vzhľadom k zdravotným problémom opakovanej luxácie pravého ramena som s týmto športom skončil. Zamerajme sa teda na beh, akých úspechov ste v tomto športe dosiahol?

Za svoj najväčší úspech považujem to, že som mohol byť na stupňoch víťazov (3. miesto) v závode Night Run Praha 5 km časom 18:59, kde ma napr. porazil David Svoboda (olympijský víťaz v modernom päťboji). Pri celkovej účasti 782 pretekárov si tohto výsledku cením najviac. Ďalej si vážim doposiaľ dvoch ubehnutých maratónov v rámci projektu pretekov série Runczech Volkswagen Maraton Praha 2016 a 2017 a niekoľkých ubehnutých polmaratónov. Dostal som sa do projektu Sportisimo Hviezdy 2016 a bol rok ako elitný bežec s vybavením (topánky, oblečenie atď.), trénerom, štartovným na pretekoch a všetkým servisom okolo. Účasť v závode Lidový běh Valtice-Praha 2016 v tíme známeho bežeckého blogera Edvarda Kožušníka.

Aké máte ďalšie ciele?

Môj ďalší cieľ je neustále sa zlepšovať a zostať zdravý. Ak je človek zdravý, má možnosť venovať sa tomu, čo ho baví, na sto percent. Na čo sa pripravujete v sezóne 2018? Určite sa budem pripravovať na svoj tretí maratón (Runczech Volkswagen Maraton Praha 6. 5. 2018), kde by som rád pokoril hranicu 3:30, v polmaratóne bude pre mňa vrchol sezóny Runczech Mattoni Ústí nad Labem 15. 9. 2018 a cieľový čas 1:30 a na 10 km pokoriť 40 minút v závode, ktorý ešte vyberiem podľa aktuálnej formy.

Aké máte záľuby okrem športu?

Na ostatné záľuby okrem behu naozaj nemám čas. Všetok voľný čas venujem behu a inak sa snažím byť s rodinou. Mám náročné zamestnanie, už 14. rokom pracujem ako príslušník Väzenskej služby, mám denné – nočné smeny, takže musí zostať tiež trochu času na odpočinok.

Ak sa venujete behu, alebo s touto disciplínou ešte len začínate, či už beháte rekreačne alebo ako aktívny pretekársky bežci, nechajte sa inšpirovať skúsenosťami nášho ambasádora, Jiřího Hessa.

Tréning

Je bezpochyby najdôležitejším obdobím pre bežcov. Čo sa v zime podarí nabehať v tzv. objemovej príprave, ako keď sa na pretekoch nájde. Každý osobne sám spozná, či mu vyhovuje tréning v skupine alebo individuálne. Rovnako tak doba tréningu – či vybehnúť skoro ráno, cez deň alebo večer. Ranný beh sa stane hybnou silou celého dňa, dodá bežcovi dostatok energie, prekysličí telo i mozog. Na začiatku dňa je vhodnejšie vybehnúť vo voľnejšom tempe. Ak plánujeme náročnejší tréning, potom je lepšie ho naplánovať na popoludní alebo večer, kedy je telo zahriate a svaly pripravené na intenzívnu záťaž. Mali by sme tiež dbať na dodržanie tréningového času. Ja svoj tréning prispôsobujem zamestnaniu a rodine. Behám takmer výhradne sám, pretože bývam v malom meste a nie je tu veľká možnosť nájsť vhodného sparing partnera pre tréning. Po nabehaných 5000 km už som si zvykol a nevadí mi to.

Preteky

Preteky sú predovšetkým príležitosťou k zmeraní výkonu s ostatnými bežcami. Hobby športovci, medzi ktorých sa zaraďujem aj ja, nejdú na preteky s cieľom vyhrať, ale nabrať nové skúsenosti, stretnúť sa s kamarátmi bežcami. Napriek tomu sa na menších pretekoch snažím umiestniť čo najvyššie a občas sa mi podarí nazrieť do prvej desiatky. Dôležité je mať konkrétne ciele – osobné motiváciu, ktorá nás s každým pretekom posunie o kúsok ďalej. Na začiatku roka si vždy vyčlením tie preteky, na ktorých by som chcel posunúť osobný rekord. Ani v tejto sezóne to nebude inak. Ak by som mal dať začínajúcim pretekárom radu do závodu – neprepáli začiatok. Radšej začať pomalšie, rozložiť sily na celý závod, na konci sa to dá dohnať. Týmto pravidlom sa osobne riadim a funguje to.

Podmienky

Nech je jar, leto, jeseň alebo zima, plus tridsať stupňov alebo mínus desať, na tom nezáleží. Ako sa hovorí, pre bežcov nie je žiadne počasie prekážkou. Vždy je dôležité sa vhodne obliecť. Moje osobné odporúčanie, ktoré naozaj funguje: Oblečte sa vždy tak, ako by bolo o desať stupňov viacej než ukazuje teplomer. Prípadný počiatočný pocit chladu čoskoro zmizne, akonáhle sa telo behom zahreje.

Strava a pitný režim

Strava a pitný režim sú alfou a omegou pre kvalitný tréning. Ja sa snažím jesť veľa ovocia a zeleniny a stravu prispôsobiť tréningu. Mám výborné spaľovanie, a tak nemusím vôbec riešiť, čo si môžem a nemôžem dať. Neberiem ani žiadne doplnky stravy. Pred tréningom si dám akurát iontový nápoj ISOFRUIT, ktorý mi vyhovuje a taktiež chutí. Samozrejme pred pretekmi polmaratónu alebo maratónu musím viac strážiť, čo jem, takže sviečková so šiestimi alebo kačička s kapustou zapitá dobrým pivom je až po pretekoch za odmenu!

Pitný režim športovcov

Význam vody pre život nie je nutné pripomínať. Voda je súčasťou každého orgánu a potrebná pre každú funkciu nášho tela. Podieľa sa na transporte základných živín, ako sú vitamíny, minerály a ďalšie telu prospešné látky. Je nutná pre odplavovanie škodlivín z tela, vyvažuje v organizme elektrolyty, ktoré pomáhajú regulovať telesnú teplotu a krvný tlak.

Prečo je dôležitý pitný režim

Organizmus obsahuje až 75 % vody, tejto hodnoty však málo kto dosahuje. Denný výdaj vody sa pohybuje okolo 2 až 3 litrov, pri nadmernom potení môže byť aj vyšší. To sa týka predovšetkým športovcov, ale aj osôb inak fyzicky aktívnych. Pri strate vody je nutné počítať aj so stratou minerálov a stopových prvkov. Správny pitný režim by mal vyvážiť nielen stratu tekutín, ale tiež elektrolytov. Vedľa vody, čaju či minerálnych vôd sú vhodnou súčasťou pitného režimu aktívnych ľudí a športovcov tiež iontové nápoje.

Nápoje pre športovcov

Športujúci ľudia väčšinou nestačia dopĺňať tekutiny v priebehu aktivity a sú tak náchylnejší k dehydratácii, ktorá sa prejavuje zvýšením telesnej teploty, bolesťami hlavy, predčasnou únavou či svalovými kŕčmi, telo pritom stráca vodu ešte predtým, kým športovec pocíti smäd. Iontové nápoje by určite nemali chýbať tam, kde fyzická aktivita trvá dlhšie ako 30 minút, prakticky nevyhnutné sú pri záťaži prekračujúcej 60 minút. Aktivitou, ktorá si iontové nápoje vyžaduje, je akákoľvek namáhavá činnosť, teda nielen športovanie.

Aký iontový nápoj zvoliť?

Iontové nápoje sú určené k náhrade stratených telesných tekutín, dodaniu vybraných minerálnych látok, podpore regenerácie a prirodzenej energizácii organizmu. Podľa osmolality, teda koncentrácii iónov, delíme iontové nápoje na hypotonické, hypertonické a izotonické.

Hypotonické nápoje (osmolalita rovnaká alebo menšia než 250 mOsmol/kg) Slúži na doplnenie vody. Používať ich môžeme nielen v priebehu dňa, ale aj pri športovej aktivite. Nápoje hypotonické môžeme používať aj pre zavodňovanie pred športovou aktivitou, cca 60–90 min. pred športovou aktivitou v množstve cca 250 ml za 15 minút.

Hypertonické (osmolalita rovnaká alebo väčšia než 340 mOsmol/kg) Slúži na doplnenie nielen tekutín, ale najmä celej rady látok po športovom výkone, v regeneračnej fáze. Z tohto dôvodu obsahujú vyššie množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, sacharidov, bielkovín a ďalších látok.

Izotonické nápoje (osmolalita približne 290 ± 15 mOsmol/kg) Používajú sa najmä pre doplnenie energie a potrebných iónov v priebehu športovej aktivity, aj po výkonu. Táto aktivita by svojou dĺžkou mala prekročiť 45 min. a viacej. Nápoje sa odporúčajú v množstve približne 200–400 ml za hodinu.

Minerálne látky v nápojoch pre športovcov

Športový nápoj by mal obsahovať predovšetkým minerálne látky, ktoré strácame potením počas výkonu. Medzi najvýznamnejšie patrí sodík, draslík, horčík.

  • Sodík má najväčšie zastúpenie v potu, jeho nedostatok v tele – hyponatriémia (pokles koncentrácie sodíka v extracelulárnej tekutine) predstavuje vysoké riziko u športovcov. Ak nápoj obsahuje (okrem iných látok) sodík, rehydratácia je rýchlejšia. Rehydratačná rýchlosť je najväčšia u izotonických nápojov.
  • Draslík hrá synergickú rolu so sodíkom. Draslík prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy, svalov a na udržanie normálneho krvného tlaku.
  • Doplňovanie horčíka je nemenej dôležité. Aj keď pot neobsahuje veľké množsto tejto minerálnej látky, jeho nedostatok je oveľa častejší. Horčík prispieva k elektrolytickej rovnováhe, k zníženiu vyčerpania a únavy, k normálnej činnosti svalov a nervovej sústavy.

Isofruit sa radí do skupiny izotonických nápojov. Tieto roztoky elektrolytov so sacharidmi prispievajú k udržaniu vytrvalostnej výkonnosti počas dlhšieho vytrvalostného cvičenia a podporujú absorpciu vody počas telesného cvičenia. Správne nastavený pitný režim je zásadný pre udržanie výkonu počas akejkoľvek fyzickej aktivity, nielen pri športe. Isofruit dodá organizmu tekutiny, energiu a správnu kombináciu minerálov a vitamínov.

Každé dieťa by malo športovať

Láska ku športu je behom na dlhú trať. Vzťah sa začína formovať už útlom veku, keď je pre deti pohyb úplne prirodzený. Svoju nevyhnutnú úlohu tu hrávajú rodičia alebo súrodenci, ktorí sú predovšetkým vzorom, dokážu pomôcť malému športovcovi a ukázať mu, že šport môže byť zábavou. Akému konkrétnemu športu sa bude dieťa venovať, ukáže až čas. Dôležité je vybudovať pozitívny postoj k pohybu a všeobecne zdravému životnému štýlu, športové disciplíny si potom dieťa vyberie samo.

Motivácia detí k pohybu

Pohyb je pre deti nielen skvelou zábavou, ale aj užitočným pomocníkom v ich vývoji. Rozvíja motoriku, pomáha vybiť prebytočnú energiu, prispieva k správnej koordinácii, rastu kostry i svalov. Pomáha aj formovaniu osobnosti a učí deti pravidlám.

Pravidelný šport je telu prospešný a zvyšuje obranyschopnosť organizmu aj telesnú výkonnosť. Naopak nedostatok prirodzeného pohybu vedie už u najmenších detí k nesprávnemu držaniu tela, k zlým pohybovým stereotypom. Deti, ktoré nie sú k pohybu vedené, bývajú nemotorné, majú sklon k obezite a často trpia zníženou imunitou.

Vhodné je zoznamovať deti so športom už od raného veku. Šport by sa mal stať neoddeliteľnou súčasťou života. Stačí zaradiť pohyb do každodenného programu, napríklad formou prechádzky či pohybových hier. Dôležité je uvedomiť si, že sa malé deti učia hlavne napodobňovaním, ako rodič sme ich najväčším vzorom. Preto je ideálne spoločné športovanie rodičov s deťmi.

Len čo dieťa prichádza do veku, kedy je dostatočne rozumovo vyzreté, teda schopné a ochotné zúčastniť sa riadenej aktivity, je na čase ho zapísať do športového krúžku. Väčšinou sa odporúča okolo šiesteho roku. Športový krúžok ale od začiatku nesmie byť zameraný na výkon. Jeho zmyslom je naučiť dieťa pravidelne sa hýbať a utvoriť si k pohybu pozitívny vzťah.

Aké aktivity sú vhodné a v akom veku

Od 2 do 3 rokov

Deti začínajú zvládať mnoho základných pohybov – behanie, chytanie, skákanie, ale sú ešte príliš malé na organizované športovanie. V tomto veku by sme im mali dopriať dostatok priestoru pre behanie a chodenie, skákanie, lezenie na detskom ihrisku, môžeme zaradiť hry vo vode pod dohľadom alebo sa zapojiť do cvičení vedených odborníkmi na pohyb malých detí.

Od 4 do 6 rokov

V predškolskom veku je denná potreba pohybu 7 hodín. Sú vyplnené prevažne hrou, zaraďujeme najrôznejšie detské pohybové hry a tanec, skákanie cez švihadlo, hádzanie a chytanie lopty, jazdu na trojkolke alebo bicykli. Výber konkrétneho športu potom najčastejšie prichádza s nástupom na základnú školu. Vhodným športom pre začínajúcich športovcov je atletika, ktorá je základom ostatných športov.

Od 7 do 10 rokov

V mladšom školskom veku sa denná potreba športu pohybuje okolo 6 hodín. Deti už dokážu cielene trénovať. Vhodné sú športy ako gymnastika, plávanie, futbal, hokej alebo tenis. Aj v tomto veku by mala prevažovať všestrannosť pohybových aktivít. Jednostranné zaťaženie by mohlo negatívne ovplyvniť fyzický vývoj dieťaťa.

10 rokov a viacej

U starších detí klesá denná potreba pohybovej aktivity, stredné školské (11–13 rokov) 5 hodín, staršie školské (14–15 rokov) 4 hodiny a v období adolescencie (16–18 rokov) 3 hodiny. Po športovcoch v tomto veku sa už vyžaduje určitá fyzická náročnosť, koordinácia a rýchlosť. Jednostrannosť športu už nie je prekážkou. Vhodné sú aj kolektívne športy.

Správna strava a pitný režim u športujúcich detí

Deti a dospievajúci venujúci sa aktívne športu majú vyššiu potrebu energie. Základom je vyvážený jedálničiek. Správny príjem bielkovín je u detí, ktoré rastú a ich telo sa vyvíja, absolútne nevyhnutný. Bielkoviny by mali pokrývať 15–20 % energetického príjmu. Vhodnými zdrojmi sú mäso a mliečne výrobky. Pre rýchlejšiu regeneráciu svalov po športe môžu deti dostávať aj druhú večeru. Sacharidy by mali tvoriť asi 60 % energetického príjmu, vhodným zdrojom sú ovocie a zelenina, ryža, zemiaky, cestoviny, celozrnné pečivo. Tiež tuky tvoria dôležitú zložku jedálnička, nemali by presiahnuť 30 % denného energetického príjmu. Prevažovať by mali zdroje rastlinné nad živočíšnymi.

Pitný režim je nevyhnutný u každého športovca, o to viacej to platí pre športujúci deti. Skôr než sladké nápoje zaraďujeme obyčajnú vodu, ovocné čaje a šťavy alebo riedené nesladené džúsy. Deti často nepociťujú smäd, prísun tekutín by preto mal byť pravidelný a v dostatočnom množstve odpovedajúcom ich potrebám.

Všeobecne platia pravidlá:

  • 4–7 let / 75 ml x váha dieťaťa za deň
  • 7–10 let / 60 ml x váha dieťaťa za deň
  • 10–13 let / 50 ml x váha dieťaťa za deň
  • 13–19 let / 40 ml x váha dieťaťa za deň

Športové nápoje u detí

Roztoky elektrolytov so sacharidmi prispievajú k udržaniu vytrvalostnej výkonnosti počas dlhšieho vytrvalostného cvičenia a podporujú absorpciu vody počas telesného cvičenia. U športujúcich detí nie je zaradenie iontových nápojov do pitného režimu nutné a športové nápoje môžu byť nahradené porciou ovocia. Výnimku tvoria intenzívne športujúcich deti a mladiství, ktorí prirodzenou stravou nedokážu pokryť príjem všetkých potrebných látok. Izotonický nápoj Isofruit je vhodný pre deti od 6 rokov, a to v dávkovaní 1 balenie (0,5 l nápoja) za deň.

Športujeme na plný výkon

Súčasťou tréningu každého športovca je nielen fyzická príprava, ale aj výživa a správna hydratácia – pitný režim, ktorý zásadne ovplyvňuje výkon. Dostatočný prísun tekutín je nevyhnutný po celý rok. Dehydratácia totiž neprichádza iba počas letných dní, ale môže nastať aj pri športovaní v chladnom počasí.

Náš organizmus denne spotrebuje na fungovanie základných životných funkcií 2,5 litra tekutín, dýchaním a pokožkou stráca asi 700 ml a 1,5 litra tekutín vylúči. Dostatok tekutín má zásadný vplyv na správnu látkovú výmenu, dobrú funkciu obličiek, krvného obehu, umožňuje nášmu organizmu pracovať na plný výkon.

V zime prijímame zvyčajne menej tekutín ako v lete. Pocit smädu nebýva tak intenzívny. Práve preto by sme pri intenzívnom športovaní mali myslieť na dostatočný pitný režim. Začínajúca dehydratácia znižuje výkonnosť až o polovicu a pokročilejšie stavy ohrozujú naše zdravie.

Zásady hydratácie organizmu

  • Pri bežnom režime dopĺňať telu 2 až 3 litre tekutín denne, pri zvýšenej fyzickej námahe a športovaní príjem tekutín zvýšiť.
  • Tekutiny je vhodné prijímať v malých dávkach, priebežne počas celého dňa. Každú pol hodinu až hodinu vypiť asi 2 dl tekutín.
  • Doplniť tekutiny aspoň hodinu pred fyzickou aktivitou či športovou záťažou, počas výkonu samotnej aktivity neprijímať tekutiny naraz.
  • Pozor na príliš horúce aj chladné nápoje, spôsobujú teplotné šoky a poškodzujú sliznice. Ideálna teplota nápoja je okolo 20 °C.
  • Silný čierny čaj, káva, alkoholické nápoje sa do pitného režimu nerátajú, pretože pôsobia na organizmus močopudne.
  • Mlieko a mliečne výrobky sú potravinou, nie tekutinou, do pitného režimu sa tiež nerátajú.
  • Nečakať na pocit smädu a piť pravidelne, jedine tak je možné predchádzať dehydratácii.

Ako poznať dehydratáciu organizmu?

Dehydratácia nastáva pri nadmernom úbytku tekutín v tele. Vnútorná rovnováha v organizme je narušená, čo má podľa miery odvodnenia za následok celú škálu nepríjemných fyzických symptómov.

  • 1 % dehydratácie spôsobí zvýšenú telesnú teplotu
  • 2 % prichádza pocit smädu
  • 3 % zhoršenie výkonnosti
  • 5 % tras, kŕče, nevoľnosť, zhoršenie výkonu až 30 %
  • 6–10 % vyčerpanie, závraty, bolesť hlavy, sucho v ústach, únava
  • Viac ako 10 % úpal, halucinácie, opuchnutý jazyk, horúčka, vratká chôdza

Potením odchádza z tela aj veľké množstvo potrebných minerálov, ako sú draslík, chlór, sodík a horčík, ktoré je nutné telu doplniť. Preto aktívni ľudia a športovci zaraďujú do pitného režimu tiež iontové nápoje, ktoré dodajú telu potrebné látky, a tým pádom aj energiu.

Pitný režim pred výkonom

Dostatočná hydratácia je pre optimálny výkon kľúčová. S doplňovaním tekutín začíname pred vlastnou športovou aktivitou. Dve až tri hodiny pred výkonom doplníme 400–600 ml tekutín, asi 30 minút pred aktivitou 200–300 ml tekutín. Nápoje by mali obsahovať elektrolyty, hlavne NaCl a tiež malé množstvo sacharidov. Pred začiatkom tréningu už nepijeme.

Pitný režim počas výkonu

Pri fyzickej aktivite trvajúce dlhšie ako 45 min. je dôležité tekutiny v priebehu cvičenia dopĺňať. Piť môžeme vodu alebo izotonické nápoje. Pri vytrvalostných aktivitách nad 120 minút je dôležité prijímať aj sacharidy. Tekutiny pri bežnom tréningu alebo nenáročnom závode prijímame v maximálnom množstve 0,5 l za hodinu. Pri náročnejších tréningoch je možné pitný režim individuálne navýšiť a zaradiť iontové nápoje. Tieto roztoky elektrolytov so sacharidmi prispievajú k udržaniu vytrvalostnej výkonnosti počas dlhšieho vytrvalostného cvičenia a podporujú absorpciu vody počas telesného cvičenia

Pitný režim po výkonu

Po výkone dopĺňame telu nielen vodu, ale aj stratenú energiu. Odporúčané množstvo je min. 500 ml tekutiny. Po bežnom tréningu je vhodná kombinácia vody a ovocia.

Dostaň sa do formy

Pohybová aktivita spoločne s vyváženou stravou sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Rekreačný šport a pohyb všeobecne je prevenciou nadváhy a obezity, srdcovo cievnych ochorení. Okrem vplyvu na fyzické zdravie a telesnú kondíciu ovplyvňuje pohyb tiež psychické procesy ako sú myslenie, vnímanie, predstavy, pozornosť, vôľa a emócie.

Odhodlať sa začať so sebou „niečo robiť“ je často ťažké. A ešte náročnejšie býva vydržať.

  • Pripravte si plán športovania

Naplánujte si čiastkové ciele, pevne stanovte svoje tréningy, koľkokrát týždenne, ako dlhý tréning, aká pohybová aktivita, aký cieľ chcete dosiahnuť za aké obdobie. Ciele si stanovte radšej menšie, vyhnete sa prípadnému neúspechu, ktorý by vás mohol odradiť od ďalšieho športovanie.

  • Zvoľte vhodný šport

Šport vyberajte podľa stanovených cieľov, či chcete schudnúť, alebo nabrať svalovú hmotu, zlepšiť kondíciu a vytrvalosť. Jednostranné športové zameranie nie je vhodné, aj profesionálni športovci popri svojej hlavnej disciplíny prevádzkujú aj doplnkové športy. Ešte jedno kritérium: šport vás musí baviť!

  • Aktivitu navyšujte pozvoľna

Ak ste sa aktívne športu nevenovali, alebo ste mali dlhšiu pauzu, nesnažte sa hneď od začiatku podávať tie najlepšie výkony. Dopracujte sa k nim postupne, navyšovaním záťaže a cieľov. V opačnom prípade by ste sa mohli zraniť a odradiť sa od ďalšieho športovania.

  • Nájdite si sparing partnera

Každého niekedy prepadne lenivosť, stratí motiváciu ísť si zabehať alebo vyraziť na bicykel. Športujte radšej v dvoch. So sparing partnerom sa budete dohovárať na konkrétnych termínoch, cieľoch a športových plánoch, vzájomne sa budete podporovať vo výkone.

  • Stále nová motivácia

Športovanie otvára stále nové obzory. Spoznávate nových ľudí a tiež možnosti svojho tela. V rámci motivácie skúšajte dosiaľ nepoznané športy. Nenechajte sa odradiť začiatočníckymi chybami. Aby mal šport nejaký efekt, mal by byť pravidelný a dlhodobý. A práve s tým môže pomôcť motivácia.

Tréningy pre budovanie kondície

Či už sa budete venovať akejkoľvek športovej disciplíne, mali by ste si súčasne budovať všeobecnú kondíciu. Pomôže vám potom podávať lepšie výkony, telo bude pripravené na záťaž. Podľa intenzity môžete vybrať jeden z nasledovných aktívnych tréningov.

  • Funkčný tréning

Ide o súbor cvičení, ktoré prirodzeným spôsobom zapájajú čo najviac svalových skupín naraz a to tak, aby maximálne zodpovedali potrebám daného jedinca – teda aby sa naozaj jednalo o „funkčný tréning.“ Funkčný tréning sa skladá z desiatok odlišných cvičebných systémov a s použitím desiatok odlišných náčiní a pomôcok. Pre funkčný tréning platí, že má naše telo pripraviť na prevádzkovanie nielen určitého športu, ale aj na akúkoľvek inú záťaž.

  • Kruhový tréning

Predstavuje vysoko intenzívne intervalové cvičenie, pri ktorom na 10–15 stanovištiach precvičíte celé telo. Základný interval je 30 sekúnd, po ktorých nasleduje krátka pauza na presun na ďalšie stanovište. Cviky na stanovištiach sú volené tak, aby sa po sebe vždy precvičovali iné partie. Telo pracuje vo vysokých srdcových frekvenciách, tak buduje fyzickú kondíciu najrýchlejšie.

  • HIIT

Vysoko intenzívny intervalový tréning je postavený na striedaní maximálnej a nízkej intenzity, celkovo je štruktúrovaný na 15–30 minút. Nejedná sa o aktivitu, ktorá by sa mala prevádzkovať každý deň po dlhšiu dobu. HIIT môže skúsiť každý, ale väčšinou u neho vydrží len pokročilejší a zdatnejší športovci. Nízka a vysoká intenzita by sa mala vyskytovať v pomere 1:1 (začiatočníci začínajú 1:2), počet intervalov je zvyčajne 7 až 10. HIIT môžete prevádzkovať takmer kdekoľvek as akýmkoľvek vybavením – tzn. dá sa ho vykonať behom, na cyklotrenažéri, veslovacom trenažéri, Orbitreku, so švihadlom.

Pitný režim, základ športového výkonu

Pre aktívnych športovcov je základným stavebným kameňom pitný režim. Výkon závisí nielen na tréningu, ale aj na dostatočnom zásobovaniu organizmu vhodnými tekutinami. Nedostatok tekutín v tele sa prejavuje predčasnou únavou, ochladením tela, spomalením regenerácie organizmu či dokonca svalovými kŕčmi, čo zásadne znižuje podávaný výkon.

Vedľa príznakov nedostatku tekutín je pre športovcov nebezpečný fakt, že telo začne strácať vodu ešte pred tým, kým sa dostaví pocit smädu. Pri intenzívnom športovaní vypotíme aj niekoľko litrov za hodinu, napríklad počas maratónu telo stratí 4 litre tekutín, počas niekoľkohodinovej jazdy na bicykli až 10 litrov. S tým musí športovec počítať a svoj organizmus na tak veľké straty pripraviť.

Pri bežnom pohybe nahradí straty dôležitých látok aj tekutín kvalitná pramenitá voda, ktorá je telu najprirodzenejšie. Kým bežne stačí prijať 2–3 litre tekutín denne, v deň, keď človek športuje, by mal vypiť približne 1–2 litre navyše. V prípade intenzívneho či vytrvalostného tréningu je vhodné siahnuť po iontovom nápoji, ktorý je vhodným doplnkom pitného režimu športovca. Tieto roztoky elektrolytov so sacharidmi prispievajú k udržaniu vytrvalostnej výkonnosti počas dlhšieho vytrvalostného cvičenia a podporujú absorpciu vody počas telesného cvičenia. Dodajú tak organizmu tekutiny, energiu a správnu kombináciu minerálnych látok a vitamínov.

Isofruit patrí do skupiny izotonických nápojov. Je k dispozícii vo forme šumivých tabliet rozpustných vo vode, alebo hotového nápoja v dvoch príchutiach, Grapefruit alebo Pomaranč/citrón.

Jumping – celosvetový fenomén

Cvičenie na trampolínkách je dnes rozšírené po celom svete. Jumping však vymysleli českí športovci Jana Svobodová a Tomáš Buriánek. Pri jeho vzniku vychádzali z vlastných skúseností so športom. Hlavným kritériom bola zábava a možnosť poriadne sa zapotiť. Hľadali program, ktorý posilní celé telo a zvládnu ho všetci.

Jana Kabešová Svobodová, inštruktorka a zakladateľka Jumpingu, sa stala ambasádorkou značky Isofruit pre rok 2018. V krátkom rozhovore nám prezradila niečo o sebe a fitness cvičení na trampolínkách.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy?

Pokiaľ ide o pracovný úspech, tak rozhodne Jumping, že sme ho v roku 2001 vymysleli a dotiahli do dnešnej podoby.

Čo vás motivuje sa posúvať ďalej?

Asi práve ten úspech. Že viem, že moja práca má zmysel. Jumping zmenil život mnohým ľuďom.

Aké máte koníčky okrem športu?

V súčasnej dobe môj voľný čas vypĺňa môj takmer dvojročný chlapček Dominik. S ním a so svojím psom Vojtom sa snažím tráviť každú voľnú chvíľu. A keď si chcem oddýchnuť aj od nich, rada sa bavím. Som pre čokoľvek. Dobré jedlo, dobré víno, film…

Vaše motto?

Každý deň iné :-). Nie, to je sranda. V podstate žiadne motto nemám. Moje motto je môj život a to, že môžem robiť, čo ma baví.

Vráťme sa k Jumpingu, môžete nám priblížiť, kde a ako vlastne vznikol?

V roku 2001 v juhočeskom meste Tábor, odkiaľ pochádzam. Ako? Úplne jednoducho, bez akýchkoľvek business myšlienok a plánov. Mne bolo vtedy 17 rokov a chodila som na strednú školu. Ako brigádu som mala prácu vo fitness centre za barom a potom k tomu pribudlo aj predcvičovanie vtedy populárneho aerobiku. Lenže to ma nebavilo.

Nikdy ma nebavilo chodiť s davom a robiť niečo, pretože to robia ostatný. Premýšľali sme s Tomášom (Tomáš Buriánek, spoluzakladateľ), čo robiť. Chcem cvičiť. Chcem viesť ľudí. Ale nechcem aerobik. Keďže ten dav, ktorý beží doľava a na povel zase doprava, to ma proste nerobilo šťastnou.

Raz za nami s Tomom prišla naša spoločná známa s malou, asi metrovou, vŕzgavou pružinovou trampolínou. Mala prosbu. Či jej na tej trampolíne nevymyslíme nejaký kondičný tréning. No. A je to. Bola to láska na prvý pohľad. Doma sme postavili trampolínu vedľa rebrín. Taká náhrada. Takže som hopsala a pridržiavala sa tých rebrín. Tak vznikla prvá myšlienka trampolíny s opornými rúčkami. No, a dnešný Jumping už poznáte. Bola to šialene dlhá a náročná cesta, ale stálo to za to.

Aké boli začiatky tohto športu?

Ťažké. To sa dá očakávať. Je vám 17, Tomášovi 21 a robíte to preto, že chcete urobiť ľudí šťastnými. Priniesť im šport, ktorý tu nikde nebol. Ani vo svete. Ľudia nám dosť často hádzali polená pod nohy. Neverili nám. Neraz sme boli na pokraji svojich síl a niekoľko rokov aj úplne bez peňazí. Keďže sme všetok čas, energiu aj úsilie venovali Jumpingu. Zároveň sme obaja počas intenzívnej práce na Jumpingu študovali FTVS na Karlovej Univerzite v Prahe, ktorú sme následne úspešne dokončili.

Jumping sa stal celosvetovým fenoménom. Ako sa to podarilo?

Úprimne si myslím, že tým, ako sme si to vydreli a celú tú dobu Jumping milujeme. A keď niečo naozaj milujete, tak do toho dáte všetko. Všetky emócie, lásku, čas…

Aká je vízia Jumpingu do budúcnosti?

Chceme sa udržať vo svetovej špičke fitness. Je skvelé, keď na svetových pódiách striedate tie najväčšie hviezdy zo sveta fitness. Na World Fitness dni vo Frankfurte sme tento rok mali 600 trampolín!!! A bolo to málo! Tak ak sa nám to opäť podarí aj budúci rok, tak budem šťastná. A ja si myslím, že sa to podarí, pretože náš plán je priviezť do Frankfurtu TISÍC trampolín!

Pre tých, ktorí ešte nemali možnosť Jumping vyskúšať. Prezradíte nám, ako vyzerá lekcia?

Jumping lekcia trvá väčšinou 50–60 minút. Je vedená vyškoleným inštruktorom, ktorý absolvoval „JUMPING BASIC TRÉNING“ pod vedením nami školených Master trénerov. Školenia prebiehajú každý víkend po celom svete. Klasická lekcia začína rozohriatím, kedy telo pripravíme na záťaž. V priebehu celej lekcie sa striedajú rýchle a pomalé poskoky, šprinty, ale aj balančné cvičenie, ktoré je dôležité pre spevnenie stredu tela, tzv. „core tréning“. Vďaka mäkkým dopadom na výplet trampolíny nie sú zaťažované kĺby a je posilňované panvové dno. Čo ocení nejedna žena. Záver lekcie je venovaný pretiahnutiu, ktorému vo väčšine predchádza posilňovanie problematických partií, najmä bruška a zadočku.

Pravidelne organizujete akcie zvané Big Jumping Party. Priblížte nám, ako taká fitness párty vyzerá.

Keďže Jumping vznikol v Českej republike, dávame si záležať, aby sme práve „doma“ robili pre našich klientov maximum. Už tradične organizujeme 2× ročne „Big Jumping Party“. Je to akcia, kde je na jednom mieste minimálne 250 trampolín, skvele zostavené tímy a 4 hodiny sa idú neskutočné pecky. Tieto akcie sú zvyčajne vypredané do 5 minút! Čo je naozaj neskutočné. Tieto párty si neskutočne užívam, stretávam sa s priaznivcami môjho milovanej Jumpingu, predáva sa Jumping oblečenie, po párty sa ide do baru na vínko. No úžasné.

Na čo sa môžu tešiť priaznivci Jumpingu ešte tento rok a v roku budúcom?

Tak na už spomínané Big Jumping Party. Na jeseň v Pardubiciach, na jar v rámci Pražského maratónu v Prahe. Už po ôsmej sa zúčastňujeme najznámejšieho veľtrhu Fibo v Kolíne v Nemecku, kde celý náš Master team prezentuje to najlepšie z Jumpingu. Opäť sa v júli chystáme do Frankfurtu na World Fitness Day, kam, ako som spomínala vyššie, plánujeme doviezť takmer 1000 trampolín! Navyše svojou účasťou podporíme Big Jumping party vo svete. Napríklad v októbri v južnej Kórei, kam jazdíme pravidelne už 3 roky, alebo sa chystáme do Singapuru. Rovnako tak naši Master tréneri podporujú Big Jumping Party vo Švédsku, Dánsku, a iných štátoch.

Čo stojí za zmienku, je Jumping Meeting v Lipne nad Vltavou, ktorý organizujeme pre nadšencov, inštruktorov, ale aj distribútorov Jumpingu. Táto akcia je naozaj našlapaná tým najlepším, čo máme. Účastníkov čakajú hneď 3 lekcie Master Class s nami a s Master trénermi. Plus 8 hodín workshopov. Večer potom súťaže, párty a vínko. Bude to veľmi fajn! Na túto akciu priletia inštruktori z celého sveta. Tešiť sa môžeme na Kórejčanov, Singapurčanov, Dánky, Švédky, Španielov, Talianov, Nemcov… No bude to našliapané, tak nás sledujte na Instagramu.

Či už sa chystáte pripojiť k rodine inštruktorov JumpingFitness, alebo si ísť zaskákať na trampolínkách, vždy je nutná dostatočná hydratácia organizmu. Ideálnou voľbou pre doplnenie tekutín aj energie je izotonický nápoj Isofruit.

Isofruit – partner Jumping Fitness

Dostupnosť

Produkty ISOFRUIT (izotonické nápoje a šumivé tablety – výživový doplnok) sú bežne dostupné u našich partnerov:

Kontakt

0948 274 780, 0948 593 929

Výrobce a Distribútor:

Ed. Haas SK s.r.o.
IČ: 31429254
Zapísaná v Obchodnom
registri Okresného súdu
Trnava, Vložka
číslo: 164/T

Sídlo spoločnosti:

Staničná 20
908 51 Holíč